субота, 12 грудня 2015 р.

Конспекти уроків на тему "Do You Like Sports?" 10 клас

Підтема: Спорт. Види спорту.
Мета: Повторити й активізувати ЛО теми.
Удосконалювати техніку читання.
Розвивати навички монологічного й діалогічного мовлення.
Розвивати ерудицію учнів.
Виховувати усвідомлення важливості заняття спортом як складової здорового способу життя.
Обладнання: Підручник, робочий зошит, картки для самостійної роботи (HO1),  (Н02), для роботи в парах (Н03), аудіозапис пісні «We Are the Champions» гурту «Queen».

 ХІД УРОКУ

І.       ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ

1. Greeting Привітання.
Т: Hello, children! How are you today?
Ps: We are fine, thank you!

2. Aim         Повідомлення теми та мети уроку.
Т: Today we’ll continue discussing sports, games and sportsmen, and we’ll speak about sports equipment which is necessary for each sport.

3. Check on omework    Перевірка домашнього завдання.
РЗ, впр. 5 (с. 88).
Учні по черзі, абзац за абзацом, читають текст вправи, потім запитання і відповіді на них. Учитель стежить за правильністю виконання завдання, виправляє помилки у разі їх наявності.

4. Warming  up    Уведення в іншомовну атмосферу.
Вивчення пісні «We Are the Champions» гурту «Queen».
T: «We Are the Champions» is a power  ballad written by Freddie Mercury, recorded and performed by the British rock band Queen for their album «News of the World». «We Are the Champions» has become an anthem for sporting victories, including as official theme song for 1994 FIFA World Cup, and has been often used or referenced in popular culture.
The song has been regularly played to celebrate sports victories. Formula One drivers Fernando Alonso and Jenson Button have both sung the song after crossing the finish line to become world champion drivers. In the National Hockey League when a team wins the Stanley Cup, as well as in the Premier League when a team wins the league, the song is always played.
Учні отримують картки (HO1), самостійно виконують завдання, а потім слухають пісню й перевіряють, чи правильно вони доповнили текст на картках.
WE ARE THE CHAMPIONS
I’ve paid my dues —
Time after time —
I’ve done my sentence
But committed no crime —
And bad mistakes
I’ve made a few
I’ve had my share of sand kicked in my face  —
But I’ve come through  „
We are the champions — my friends
And we’ll keep on fighting — till the end —
We are the champions —
We are the champions
No time for losers
’Cause we are the champions — of the world —
I’ve taken my bows
 And my curtain calls -
You brought me fame and fortune and everything that goes with it —
I thank you all —
But it’s been no bed of roses
 No pleasure cruise —
I consider it a challenge before the whole human race —
And I ain’t gonna lose —
We are the champions — my friends
And we’ll keep on fighting — till the end —
We are the champions —
We are the champions
No time for losers
’Cause we are the champions — of the world

(HO1)
Complete the song with the lines (A—E); then listen and check your answer.
A.      We are the champions — my friends
B.      I consider it a challenge before the whole human race —
C.      But I’ve come through
D.      And we’ll keep on fighting — till the end —
E.      ’Cause we are the champions — of the world —

WE ARE THE CHAMPIONS
I’ve paid my dues —
Time after time —
I’ve done my sentence
But committed no crime —
And bad mistakes I’ve made a few
I’ve had my share of sand kicked in my face —

1)__________________________                                                                  
We are the champions — my friends
2)__________________________                                     
We are the champions —
We are the champions
No time for losers
3) __________________________                  
I’ve taken my bows
And my curtain calls —
You brought me fame and fortune and everything that goes with it —
I thank you all —
But it’s been no bed of roses
No pleasure cruise —

4)______________________                                                                 
And I ain’t gonna lose —      
5)______________________                                                                  -
And we’ll keep on fighting — till the end —
We are the champions —
We are the champions No time for losers
’Cause we are the champions — of the world 


II Основна частина уроку

1. Vocabulary Practice    Активізація ЛО теми
1) Впр.1(с.137)
Від поданих назв видів спорту учні ланцюжком усно утворюють споріднені слова ,що позначають спортсменів.
2) Впр. 2, (с.137)
Учні ланцюжком усно дають визначення кожного слова
3) Впр.3,(с. 137)

4) Робота в парах.
Учні в парах виконують завдання на картках (Н02). По закінченні роботи троє з них читають слова, які вони розподілили за трьома категоріями. Потім учні ланцюжком описують види спорту. Учитель стежить за правильністю граматичної будови речень.

HO2
1.      Put the words in the box into the correct category below. Can you add any  more words?

players
net
athlete
bat   
court           field  
club
gym
goggles       kit    
ball   
ring
referee                racket                pool
helmet          
gym
pitch          skis
squad 
team
slope
spectator
saddle

People
Places
Equipment





2.Reading     Подання тексту для читання.

1)      Pre-Reading Activity.   Етап підготовки до читання.
Бесіда з учнями.
Т: Have you ever heard about Wimbledon?
Where is Wimbledon?
What sport is associated with Wimbledon?
2)      Reading.  Етап читанняі
Учні самостійно читають текст на картках (Н03), заповнюючи пропуски.

 HO3
Read the text below. For questions (1—12) choose the correct answer (A, B, C or D).

WIMBLEDON
Wimbledon is the most important (1)       _______event of the British summer. Since
the first (2)______  was played in 1877 in front of a few hundred (3)       ______, the
competition has become a global sporting event attended by over half a million people, and watched on television by millions.
The world’s top tennis players agree that playing at Wimbledon is an experience
(4) _____ no other. John McEnroe, a three-time Wimbledon winner, describes Wimbledon as «the hallowed ground of the sport».
Although the Wimbledon tennis championship has been in existence for more than a century, the sport of tennis has a much longer history. Most experts agree that
the modern game has its (5)_____     in a courtyard ball game played by French
monks in the 11th century.
For this reason many of the words used in tennis are of (6) _____origin. The
unusual terms used in scoring a tennis match are English versions of French words: deuce (pronounced «juice») comes from the French word «deux», meaning «to two». The word love, meanihg zero, also has French origins.
Much has changed since the first Wimbledon Tournament in 1877 — the first
champion, Spencer Gore, (7) ________          a prize of £12; this year the prize money is £630,000. Indeed, success in tennis championships is a very lucrative business.
2004 Wimbledon (8)______     , Roger Federer, has won nearly $17,000,000 in
prize money since turning pro in 1998. Even more impressive, Serena and Venus Williams have won a staggering $30,000,000 between them over the last ten years.
(9) ______      Wimbledon has traditionally been dominated by Americans and
Europeans, other countries are beginning to produce world-class players. Li Ting
and Sun Tian Tian, who won gold (10) __________          at the Athens Olympics, both play at Wimbledon this year. All Chinese competitors will be (11)_____    pressure to do   well; their coach, Jiang Hongwei, has gone on record as saying, «My first target is to lift my players into the top 30. Olympic gold is not (12)__        ».


1) A. musical       B.      artistic        C.      dramatic     D.      sporting
2) A. performance        B.      contest        C.      maneuver   D.      tournament
3) A. spectators   B.      audience     C.      listeners      D.      views
4) A. likely           B.     like              C.     Unlike        D,      liking
5) A. originals     B.      originates   C.      origins        D.      originative
6) A. British        B.      English       C.      French        D.      Dutch
7) A. contested    B.      won             C.     failed           D.     succeed
8) A. supporter   B.      champion   C.      referee        D.      judge
9) A. Although    B.      Thus           C.     However     D.      Nevertheless
10) A.medals       B.      gifts             C.     honours      D.      grants
11) A.over            B.     without       C.      under           D.     behind
12) A. lacking      B.      insufficient C.      plentiful      D.      enough

3)      Post-Reading Activity. Етап перевірки розуміння змісту тексту.
Учні по черзі читають доповнені речення та перекладають їх. Учитель стежить за правильністю відповідей.

ІII   ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ
1. Homework      Домашнє завдання.
РЗ, впр. 2 (с. 86), 3, 4 (с. 87).
2. Summarizing     Підведення підсумків уроку.
Бесіда в режимі Т->Р1—>Р2—>Р3
Т: What topic were we practising at this lesson?
What new words have you learned?
What have you found out about Wimbledon tournament?

 _____________________________________________________________________

Підтема: Повторення граматики.
Мета: Повторити ЛО теми.
Повторити граматичний матеріал: минулі й майбутні часи дієслів.
Виховувати інтерес до вивчення англійської мови.
Обладнання: Підручник, робочий зошит, картки для самостійної роботи (Н01), (Н02), (Н03).

ХІД УРОКУ

І.       ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ

1.Greeting    Привітання
Т: Hello, children! How are you today?
Ps: We are fine, thank you! 

2. Aim    Повідомлення теми та мети урок,
Т: Today we’ll revise and practise Past and Future Tenses of the verb.

3.Warming up   Уведення в іншомовну атмосферу
Граматична гра.
Учитель поділяє клас на дві групи і називає речення в одному з теперішніх часів, а учні трансформують його: перша група — у речення в минулому часі, а друга — в майбутньому. Кожне правильне речення приносить 1 бал. Перемагає група, що набере більше балів. Учитель стежить за правильністю граматичної будови речень.

II       ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ

1. Grammar Revision    Повторення й активізація граматичного матеріалу: минулі часи дієслів.

1)      Впр. 1 (с. 138).
Учні по черзі читають речення та визначають, до яких минулих часів вони належать.
2)      Впр. 2 (с. 138).
Учні самостійно заповнюють пропуски в реченнях, а потім по черзі їх читають.
3)      Впр. З (с. 138).
Учні переписують речення вправи, ставлячи дієслова з дужок у відповідну часову форму, а потім ланцюжком їх читають.
4)      Граматична        гра.
Учитель поділяє клас на три команди. Кожна з них складає стверджувальне речення в одному з минулих часів. Інші команди трансформують це речення в питальне або заперечне. Кожне правильне речення приносить 1 бал. Перемагає команда, що отримає більше балів. Учитель стежить за правильністю граматичної будови речень.
5)      Робота з картками.
Учні самостійно виконують завдання на картках (НО,), а потім по черзі читають доповнені речення. Учитель контролює правильність відповідей.


HO1
Choose and circle the letter of the correct answer.
1)      When I arrived, Anthony       ______with his younger brother.
A.      was playing
B.      has been playing
C.      had been played

2)      The train wasn’t there. It_______already.
A.      had been left
B.      had left
C.      left

3)      Tara is exhausted. She_______ .
A.      has been running
B.      had been running
C.      has running 

4)      How long_______        each other when they got married?
A.      had they known
B.      have they known
C.      did they know

5)      I didn’t have much to eat at lunch because         __________        a lot at breakfast.
A.      I would have eaten
B.      I had eaten
C.      I was eating

6)      She_______        to speak English before she arrived in America.
A.      had learned already
B.      will have already learned
C.      had already learned

7)      Ram_______good French because he had been studying for several years.
A.      spoke
B.      had spoken
C.      has spoken

8)      Shakespeare would be famous even if he_______       «To be or not-to be...».
A.      had not written
B.      had not been writing
C.      has not written

2.Grammar revision      Повторення й активізація граматичного матеріалу: майбутні часи дієслів.

1)      Впр. 4 (с. 139).
Учні по черзі читають речення та визначають, до яких майбутніх часів вони належать.
2)      Впр. 5 (с. 139).
Учні самостійно заповнюють пропуски в реченнях однією з двох поданих дієслівних форм, а потім по черзі їх читають.
3)      Впр. 6 (с. 139).
Учні переписують речення вправи, ставлячи дієслова з дужок у відповідну часо¬ву форму, а потім ланцюжком їх читають.

4)      Робота з картками.
Учні самостійно виконують завдання на картках (Н02), а потім по черзі читають речення, які вони склали. Учитель стежить за їх правильністю.

HO2

Make up sentences from the words using one of the future tenses or «to be going to».

1)      call/I/have/when/I/you/time
2)      he/with/his/until/apartment/parents/he/stay/find/an
3)      this/moment/tomorrow/examination/take/at/morning/1/an
4)      return/it/you/as soon as/to/he/I/back/come
5)      graduate/after/I/year/next/I/a/job/computer/in/find/a/company

5)      Розвиток навичок писемного мовлення.
Учні самостійно виконують завдання карток (Н03). По закінченні роботи вони ланцюжком читають свої міні-твори. Учитель стежить за правильністю граматич¬ної будови речень.

HO3
Use the given word combinations and write how Debbie is going to spend her summer holidays. Use will or be going to.

Go California — summer holidays — by plane — not alone — friend come — stay San Francisco a week — sunbathe a lot — take swimsuit and sunglasses — think need them — sure — be — good holiday.

3. Check on Homework           Перевірка домашнього завдання

1)      РЗ,    впр. 2 (с. 86).
Учитель читає визначення термінів, що позначають спортивне обладнання, а учні ланцюжком називають слова, що відповідають цим визначенням.
2)      РЗ, впр. З (с. 87).
Учні по черзі читають речення, які вони склали з поданих частин.
3)      РЗ, впр. 4 (с. 87).
Учні по черзі читають речення. Учитель контролює правильність відповідей, виправляє помилки у разі їх наявності.


III ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ

 1 Homework  Домашнє завдання
РЗ, впр.9, 10 (с.92)

2 Summarizing    Підведення підсумків уроку
T: Бесіда в режимі  T-P1-P2-P3
  T: What grammar topic were we practicing at this lesson?
What grammar material have we revised at the lesson today?


 ________________________________________________________________________________


Підтема: Види спорту. Спортивні події.
Мета: Повторити й активізувати ЛО теми.
Продовжувати формувати навички аудіювання.
Удосконалювати техніку читання.
Розвивати навички монологічного й діалогічного мовлення.
Продовжувати формувати навички писемного мовлення.
Розвивати ерудицію учнів.
Виховувати усвідомлення важливості заняття спортом як складової здорового способу життя.
Обладнання: Підручник, робочий зошит, картки для самостійної роботи (НО1), (Н02), для роботи у групах (НО3).

ХІД УРОКУ

І.   ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ

1. Greeting     Привітання
Т: Hello, children! How are you today?
Ps: We are fine, thank you!

2.Aim              Повідомлення теми та мети уроку
Т: At this lesson we’ll speak about ciifferent sports events and find out how American football differs from European football.

3.Check on Homework      Перевірка домашнього завдання
1)      РЗ, впр. 9 (с. 92).
Учні ланцюжком читають доповнені речення тексту.
2)      РЗ, впр. 10 (с. 92).
Учні називають форми дієслів, які вони вибрали, і по черзі читають речення з ними. Учитель стежить за правильністю відповідей, виправляє помилки у разі їх наявності.

4.Warming up      Уведення в іншомовну атмосферу
1)      Повторення пісні «We Are the Champions».
Учні хором співають пісню.
2)      Гра «What Sport Is This?».
Ведучий (учитель або один з учнів) загадує якийсь із видів спорту. Учні ставлять загальні запитання, щоб дізнатися, який вид спорту загадано. Запитання можуть бути такі:
Is it a winter/summer sport?
Is it a team/individual sport?
Is it a water sport?
Do you play it with an oval ball/round ball/small ball/bat/racket, etc.?
Do you need skates/skis/a board to do it?
Is this sport popular in Britain/Ukraine?
Are there any famous Ukrainians who are the champions in this sport? 

II  ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ

1. Vocabulary Revision           Повторення ЛО теми
1)      Впр. 1 (с. 140).
Учні в парах складають списки видів спорту. Потім одна з пар читає свій список, решта доповнює. Учитель стежить за правильністю вимови слів.
2)      Робота з картками.
Учні самостійно виконують завдання на картках (НО1), а потім по черзі читають речення, які вони склали. Учитель стежить за правильністю відповідей.
 
 HO1
Match the parts of the sentences.


She goes to the pool to swim
are held every four years.
In tennis two or four players strike a ball with rackets over a net stretched across a
goal.
The Olympics
field.
The football player kicked the ball into the
laps.
Soccer is played on a
course.
She lost the match because a string broke in her
racket.
He went to play at the golf
court.

2 Listening Comprehencion     Аудіювання
 Впр. 4 (c. 140).
1) Pre-listening activity          Етап підготовки до сприйняття тексту на слух
а)      Впр. 2 (с. 140).
Учні в парах обговорюють запитання вправи.
б)      Впр. З (с. 140).
Учні в групах по троє-четверо формулюють і записують визначення поданих словосполучень і речень, а потім ланцюжком їх читають. Учитель стежить за правильністю відповідей.
2) While-listening activity      Етап слухання тексту
 Впр. 4 (с. 140).
Учитель читає текст (див. Tapescript (Unit 8. Listening, p. 141), c. 194), а учні слухають і дізнаються, чим відрізняється американський футбол від європейського.
3)Post-listening activity         Етап перевірки розуміння змісту тексту
Впр. 5 (с. 140).
Учні вдруге слухають текст і самостійно доповнюють речення вправи. По закінченні роботи вони по черзі їх читають. Учитель стежить за правильністю виконання завдання.


3.Vocabulary Revision            Активізація й повторення ЛО теми
1)      Впр. 6 (с. 141).
Учні в парах відповідають на запитання вікторини. Потім один з них читає свої відповіді, а решта виправляє помилки у разі їх наявності.
2)      Впр. 7 (c. 141).
Учні самостійно заповнюють пропуски в реченнях тексту, а потім читають текст ланцюжком. Учитель стежить за правильністю виконання завдань.

4.Speaking           Розвиток умінь мовлення
1)      Впр. 8 (с. 141).
Учні в парах складають діалог відповідно до завдання вправи. По закінченні роботи дві-три пари інсценують його. Учитель стежить за правильністю вимови слів.

2)      Гра «Sporting Opinions».
Учні в групах по троє-четверо читають і обговорюють твердження, подані на картках, а потім усі по черзі висловлюються з їх приводу. Учитель контролює правильність граматичної будови речень.

HO2

Do you agree with these opinions on sports?
        
-I always support the underdog (a competitor thought to have little chance of winning a fight or a contest).
—      Sports are not at all important.
—      Sports help countries have better relations.
—      It’s not the winning that is important, it’s the taking part.
—      Sports stars get paid too much.
—      Sports are being ruined by money.


5. Reading           Подання тексту для читання
1)      Pre-Reading Activity. Етап підготовки до читання тексту.
Бесіда з учнями.
Т: What significant sports event is Ukraine to face/did Ukraine face in 2012?
What benefits does/did thin event bring to Ukraine?
What are/were the host cities for Euro 2012?
How has the host cities changed since they started preparing for Euro 2012?
2)      Reading.   Етап читання.
Учні самостійно читають текст на картках (НО 3), співвідносячи його абзаци з поданими твердженнями.




HO3

Read the text below. Match choices (A- do not need to use.

THE EVENTS WHICH SEPARATED US FROM EURO 2012
During the preparation for the tournament seven more significant events are scheduled by the UEFA to take place before the start of the. European Football Championship.
1)__________The Enlistment of the Volunteers
The Volunteers’ campaign started in June and was finished in late September, 2011. For this very moment, UEFA’s official web site received more than 12 thousand applications from 110 countries worldwide. So now potential volunteers apply for the job and pass the interviews. Therefore, only 5000 thousand people will help to host the championship.
2)_________«EURO-2012 Fiends» Campaign
Another event that took place in September, was summing up the «EURO 2012 Friends» campaign. Ukraine and Poland should approve the final list of the Championship friends; each host country will have 100 of them'. The Ukrainian party has already defined the majority and among them you can see famous sportsmen (e.g. Klitehko brothers, Serhiy Bubka, Valeriy Borzov), politicians, and celebrities.
    «They are not only friends with football but I consider them close people», said the UEFA President, Michel Platini. «I know that nobody refused to become the part of the football celebration who has received the invitation to partake in the programme. Together we will organize an unforgettable event!» he added.
3)      _____ December 2
Nevertheless, the most important and significant event definitely was the draws for EURO 2012. The official ceremony will take place in Kyiv’s palace «Ukraina» on December 2, 2011. Also this day the promo-campaign of the EURO 2012, host countries and cities will start. Moreover, the official ball of the EURO 2012 was presented on December 2.
4)_________A Tour of the EURO 2012 Trophy
The following event will take place in 2012. So, between March and May, UEFA plan to make a tour of the EURO 2012 trophy that the winner will get. Tour includes the road-show with Henri Delaunay Cup through the host cities, presentation of the special video on the tournament history and the show of the big balloon made in form of a cup.
5)_________The Presentation of the Official Song
In March, 2012 the presentation of the official song of the European football in tournament is to take place. This event.will be the final one before the start of the EURO 2012. On 8 June, 2012 the Warsaw Stadium will host the opening ceremony of EURO 2012. The final will take place at the Olympic Stadium in Kyiv on 1 July, 2012.
A.        Due to this event Ukraine and Poland have acquired 100 of Championship friends each.
B.        This day three important events will take place.
C.        This event will take place at the Olympic Stadium in Kyiv in June, 2012.
D.        This day a road-show, a video presentation and a balloon show are planned.
E.        This event is the presentation of UEFA’s anthem.
F.        To this event famous sportsmen, politicians, and celebrities are invited.
G.        As a result of this, UEFA has employed thousands of young people who will help to host the championship.
H.        This will be the closing event before the beginning of the EURO 2012.

III.    ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ

1.Homework     Домашнє завдання
РЗ, впр. 6, 7 (с. 90).
2.Summarizing     Підведення підсумків урок.
Бесіда в режимі Т->Р1->.Р2- Р3.
Т: What topic did we practise at the lesson today?
What text did we listen to?
Say one thing you have found out about events devoted to Euro-2012.

 _____________________________________________________________________



Підтема: Види спорту. Спортивні події: Олімпійські ігри.
Мета: Повторити й активізувати ЛО теми.
Удосконалювати техніку читання.
Розвивати навички монологічного й діалогічного мовлення.
Розвивати ерудицію учнів.
Виховувати усвідомлення важливості заняття спортом.
Обладнання: Підручник, робочий зошит, картки для роботи у групах.(НО1), (Н02), для самостійної роботи (Н03).

ХІД УРОКУ

І.  ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ

1.Greeting            Привітання
Т: Hello, children! How are you today?
Ps: We are fine, thank you!

2.Aim          Повідомлення теми та мети уроку
Т: At this lesson we’ll continue speaking about the importance of sports in our life and learn more about Olympic Games.

3. Check on Homework           Перевірка домашнього завдання
1)      РЗ, впр. 6 (с. 90).
На кожне запитання свої відповіді читають по 2—3 учні.
2)      РЗ,    впр. 7 (с. 90).
Учитель читає визначення, а учні називають ідіоми, що їм відповідають, потім по черзі читають речення, що ілюструють три з поданих ідіом. Учитель стежить за правильністю відповідей.

4.Warming up      Уведення в іншомовну атмосферу
1)      Повторення пісні «We Are the Champions».
Учні хором співають пісню.
                           
2) Гра «Do You Believe that.,.».
Учні в групах по троє-п’ятеро виконують завдання на картках (HО1). Потім ланцюжком читають і порівнюють свої відповіді.

In groups, read the following facts. Decide which of them can be true and which
ones are false.
1)      Basketball is the world’s most popular game.
2)      Cyclists cover a distance of about 12,300 miles during the Tour de France cycle race.
3)      In the first basketball game, peach baskets were used.
4)      Golf was first played by ancient Romans who used bent wooden sticks and a leather ball stuffed with feathers for this purpose.
5)      Did you know that you can play the first four turns in a game of chess in 318,979,564,000 ways?
6)      The first tennis match ever filmed was between Mike Leonard and Jack Cushing in 1894.
7)      In bowling, five successive strikes are called «turkey». This term originated in the 19th century when the first team member to do this was rewarded with a turkey.
8)      In 1997, Martina Hingis of Switzerland became the youngest woman to be ranked world number 1 player of tennis. She was only 14 years old then.
9)      The National Football League (NFL) used to be APFA before June 1922.
10)    The real name of Edson Arantes do Nascimento is Pele. Edson Arantes do Nascimento was his nickname.
11)    A Russian player named Boris Becker won the Wimbledon tennis tournament at the age of 17 in 1985.
12)    Butterfly wasn’t accepted as a separate style until 1952. Before that it was considered a variant of Breaststroke.

The Answers:
1)        False. Soccer is the world’s most popular game.
2)        False. Cyclists cover a distance of about 2,300 miles during the Tour de France cycle race.
3)        True.
4)        True.
5)        True.
6)        False. The first boxing match ever filmed was between Mike Leonard and Jack Cushing in 1894.
7)        False. In bowling, three successive strikes are called «turkey». This term originated in the 19th century when the first team member to do this was rewarded with a turkey.
8)        False. In 1997, Martina Hingis of Switzerland became the youngest woman to be ranked world number 1 player of tennis. She was only 16 years old then.
9)        True. The National Football League (NFL) used to be APFA before June 1922.
10)     False. The real name of Pele is Edson Arantes do Nascimento. Pele was his nickname.
11)     False. A German player named Boris Becker won the Wimbledon tennis tournament at the age of 17 in 1985.
12) True


II ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ

1. Speaking          Розвиток умінь мовлення

1)      Впр. 1 (с. 142).
Учні в парах обговорюють подані у вправі запитання.
2)      Впр. 2 (с. 142).
Учні самостійно читають діалог, відповідають на запитання вчителя, після чого дві-три пари інсценують діалог. Учитель стежить за правильністю вимови слів. Т: Look at the dialogue of ex. 2 on page 142 and say...
—      who is talking;
—      what the speakers are discussing;
—      what the speakers think of the game.
3)      Рольова гра. Bпp. 3 (c. 143).
Учні, користуючись діалогом впр. 2 (с. 142) як зразком, а також відповідно до завдання впр. 3  в парах складають та інсценують діалоги.
4)      Впр. 4 (с. 143).
Учні самостійно поєднують частини речень, утворюючи висловлювання, а потім за поданим планом дають пораду своєму сусідові стосовно заняття спортом. Учитель стежить за правильністю виконання завдань.

2.Vocabulary Revision            Повторення та активізація JIO теми

1)      Впр. 5 (с. 143).
Учні у групах по троє-четверо, користуючись запитаннями вправи як планом, описують один з видів спорту. Потім представники груп виступають із повідомленнями, а решта учнів класу відгадують, про який вид спорту йдеться. Учитель контролює правильність граматичної будови речень.
2)      Гра «Hedgehogs».
Учитель схематично малює на дошці ялинку, яка має по три гілки справа та злі¬ва, а під нею двох їжачків справа і зліва та розкладає картки (Н02) із запитання¬ми за темою «Олімпійські ігри» на столі. Клас поділяється на дві команди. До дошки виходить по одному представнику від кожної з них. Учитель записує їхні імена на рівні верхньої гілки ялинки справа і зліва. Вони по черзі тягнуть на¬вмання картки, читають запитання та відповідають на них. Якщо учень припус¬кається помилки або не може відповісти, він «спускається» на гілку нижче. Той, хто першим «падає» на їжачка, програє. Той, хто «залишається на ялинці», ви¬грає. Учитель стежить за дотриманням правил гри.

HO2

When did modern Olympic Games start?
a)      In 1886.
b)      In 1896.
c)       In 1869.     

Which of these capitals has never been an Olympic city?
a)      Moscow.
b)      London.
c)       Kyiv.

What season do Olympic Games take place?

How often do the Olympic Games take place?

Olympia is the name of a...
a)      country.
b)      city.
c)       girl.  

What is the symbol of the unity of five continents?

To «host» means...
a)      to take part.
b)      to receive guests.
c)       to compete.

For chariot races people did NOT need...
a)      horses.
b)      chariots.
c)       bikes.         

What city hosted the Olympic Games in 2004?


Name at least three capital cities which have been Olympic cities.

To «compete» means...
a)      run very quickly.
b)      take part in Olympic Games.
c)       to try to win or do better than others.      

What is the host city for 01ympics-2012?


What years were there no Olympic Games because of the war?
a)      1916 and 1944.
b)      1914 and 1964.
c)       1918 and 1980.  

Did the first and the 13th Winter Olympic Games take place in the same country?  

What did the athletes throw during Olympic Games?
a)      A ball.
b)      A rock.
c)       A discus.


 

3)      Гра «Olympic Rings».
Учитель малює на дошці п’ять олімпійських кіл, у кожному з яких пише слово або словосполучення за темою «Спорт»: coach, athletes, championship, stadium, training. Клас поділяється на групи по четверо-п’ятеро учнів. Кожна з них повинна якомога швидше скласти речення з кожним з поданих слів. Перемагає команда, яка швидше і без помилок виконає завдання. Учитель стежить за правильністю граматичної будови речень.


3. Reading        Подання тексту для читання
Учні отримують картки (Н03), читають текст і самостійно виконують завдання. По закінченні роботи вони ланцюжком читають доповнені речення. Учитель стежить за правильністю вимови слів,
Т: What is/was the host city for the Summer Olympic Games-2012?
Read the text and say how London was getting ready for the Summer Olympic
Games-2012.

HO3
Read the text below. For the questions (1-12) choose the correctanswer(A, B, C or D)

In 2005, when London won te right to (1) _______ the Olympics there was triumph across the city.
(2)______, Summer Olympic Games 2012 are no first for London; indeed it has hosted the Olympics Games not once but twicepreviously in both 1908 and 1948.

 (3)______      the 2012 Paralympic Games, the 2012 Summer Olympic Games, which
are officially known as the Games of the XXX Olympiad, will take place in London, which was announced in July 2005. Most of the Games will take
(4)_____         in Stratford, East London, but in total five London boroughs are
involved in staging the event, namely Newham, Greenwich, Hackney, Tower Hamlets and Waltham Forest.
Over 200 nations will be (5)______    in the Olympic Games across 26 different
sports and 39 different disciplines; the programme of the 2012 Paralympic Games
features 20 sports and 21 disciplines. In (6)______to the Beijing Olympics in
2008, open air swimming as well as women’s boxing will be included in the London
Olympic schedule, while baseball and softball will not be (7)_______         .
Both new and temporary facilities will be used for the 2012 Olympic and
Paralympic Games. These include (8)        _______ fabulous locations as Hyde Park
and Horse Guards Parade. (9)________of the Olympic events will take place in
the Olympic Park in Stratford, East London which will be home to the Olympic Stadium, the Aquatics Centre, the London Velopark, the Olympic Hockey Centre and three Olympic Park Arenas.
After the Olympics are over some of the new facilities will be used in their original
Olympic form while other (10)         _______will be reduced in size or relocated to other
places within Greater London. The venues have been (11)________           into three zones:
the Olympic Zone, the River Zone and the Central Zone. There also are venues
outside the boundaries of Greater London; the sailing (12)________          for example wil be hosted by the Weymouth and Portland National Sailing Academy on the Isle of Portland in Dorset.

1) A. home            B.    host                C.  hostess       D.      hostel
2) A. However     B.     Thus              C.  Similarly    D.      According to
3) A. In order to  B.     In spite of      C.   Rather than          D.      As well as
4) A. time              B.    sport              C.  prize            D.     place
5) A. contributing         B.     Participating   C. joining        D.      winning
6) A. compare     B.     contrast         C.   Differ          D.      the same
7) A. represent    B.     introduction            C.   featured      D.      excluded
8) A. so                 B.    as                   C.  both            D.     such
9) A. Least            B.    Much              C.  More          D.      Most
10) A.venues       B.     events            C.   Sports        D.      contests
11) A.distinct       B.     divided          C.   Joined         D.      parted
12) A.games        B.     matches         C.   sets             D.     events

 III ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ

1. Homework       Домашнє завдання  
РЗвпр. 8, (с. 91), 11 (с. 94)

2.Summarizing    Підведення підсумків уоку
Бесіда в режимі Т – Р1 – Р2 – Р3
T: What topic did we practice at the lesson today?
What have you found out about Olympic Games?






































Немає коментарів:

Дописати коментар