субота, 12 грудня 2015 р.

"Sports around the world" конспект відкритого уроку, 10 клас



DO YOU LIKE SPORT?

Тема: Спорт  у  світі.
Мета: Повторити й активізувати ЛО теми
Продовжувати формувати навички аудіювання.
Удосконалювати техніку читання.
Розвивати навички монологічного й діалогічного мовлення.
Розвивати ерудицію учнів.
Виховувати усвідомлення важливості заняття спортом як складової здорового способу життя.
Обладнання: Підручник, робочий зошит, картки для роботи в парах (НО1), (Н02), комп’ютер, проектор.

ХІД УРОКУ

І.  ПІДГОТОВКА  ДО СПРИЙНЯТТЯ  ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ

 1.Greeting           Привітання.
T: How do you do!
Ps: How do you do!

2.Aim          Повідомлення теми та мети уроку.
Т: This lesson  we’ll remember the names of different sports and games and discuss the importance of sports in our everyday life.

3.Warming up      Уведення в іншомовну атмосферу.
Game “Snowball”
The first pupil name one kind of sports, the second pupil repeat it and add another word , the next pupil repeat two words and say one more. The winner is a pupil who will repeat the chain of all the words on the topic.
-baseball
-baseball, athletics
- baseball, athletics, running
-baseball, athletics, running, jumping…

II. ОСНОВНА  ЧАСТИНА УРОКУ

1. Check on Homework     Перевірка домашнього завдання

(Describe a sport you like. Write about: the rules; the equipment; the famous athletes in the sport.)
Метод «Мікрофон»
Уявіть, що у вас в руках мікрофон і саме вам потрібно висловити думку. Тому інші учні не можуть говорити, оскільки право говорити має тільки той, у кого «символічний» мікрофон.  


2. Vocabulary Practice     Активізація ЛО теми

 1.Робота з картками (HO1)
Complete the chart below and add some own example to each column

Winter sports
Water
sports
Team
sports
Outdoor
sports
Indoor
sports
Sports that are played with the ball







football
rugby
weightlifting
cycling
boxing
wrestling
cricket
golf
hockey
swimming
skiing
judo
sailing
skating
karate
table tennis
gymnastics
high jump
archery
basketball
curling

   2.   Впр. 1 (с. 134).
Учні поєднують частини речень, що характеризують різні види спорту.
Match to make up sentences
 
   3. Read the descriptions of the sports and name them
HO2
1) Its really exciting to rush down a snowy mountain. But be careful – its a rather dangerous activity.
Sport:________________
Necessary equipment ______________

2) For me this is the most exciting water sport. If you do try it, youll find muscles you never knew you had; and youll have a lot of fun.
Sport:________________
Necessary  equipment ______________

3)Its not certainly a sweated sport, but hitting a ball around the course is  really relaxing and its nice to be out in the open air.
Sport:________________
Necessary equipment ______________

4)Its a real thrill to go around the track at the highest speed you can imagine, but of course this sport is for those who like danger.
Sport:________________
Necessary equipment ______________

5) I started this sport five years ago, and I guess Im much stronger now; besides Ive gained two kilos of pure muscles.

Sport:________________
Necessary equipment ______________

(Key: 1) skiing   2) surfing  3) golf  4)motor racing  5) weightlifting)

 3. Speaking     Розвиток умінь мовлення

1. T: Now I want to draw your attention to the blackboard where the proverb is written. Read and comment on it.

P: “A sound mind in a sound body.”  Wise people say that good health means having both body and mind in good working order free from diseases and pain. 

T: A lot of people dream about sports career. But what is sport?

P: To my mind sport is a challenge of a person. If you want to know what qualities you have, go in for sports and you’ll see. You never know what you can do till you try.


2. Гра «Sports Debates».
Учні в парах складають діалоги відповідно до завдання на картках (Н03). По закінченні роботи  п’ять пар інсценують свої міні-діалоги. Учитель стежить за правильністю вимови слів.

 Student A believes that sport is HIGHLY important.
Student B thinks that sport is NOT important.
Make up a dialogue.

 Student A believes that everybody should do sports every day.
Student B thinks that some exercise from time to time is OK.
Make up a dialogue.

  Student A believes that watching game is more exiting that playing it.
Student B thinks that  watching sports cannot replace a good thrilling game.
Make up a dialogue.

  Student A  believes that golf is the most exiting sport.
Student B considers golf to be the most boring.
Make up a dialogue.

  Student A believes that cricket isvery interesting  sport.
Student B thinks a 5-day game of cricket is the most boring.
Make up a dialogue.
 4. Listening Comprehension    Аудіювання

1. Pre-Listening Activity    Етап підготовки до сприйняття тексту на слух
Answer the questions
1) What is the birthplace of hockey?
2) What kinds of water sports can you name?
3) Do you know what is lacrosse?

2. While and Post – Listening Activity   Етап слухання та перевірки розуміння змісту тексту (HO4)
CANADA
Say if the statements are true or false
1. Water – rafting originated in Canada.
2. You don’t have to be experienced to take a raft in these waters.
3. The first canoes were used for fun.
4. Lacrosse is fast and violent.
5. Ice-hockey is a national sport.
6. Basketball was invented by the Canadians.

AUSTRALIA
Fill in the gaps
1. The 2000 Olympics were held in___________ .
2. The Australians won __________________medals.
3. ___________ is the strongest Australian sport.
4. Young people can have a great time in big cities like ____________________ .
5. Many Australians live in outdoor life. They go _____________ , ______________ ,
and _____________ .
6. Water sport is very popular, particular _____________ .

5. Reading          Подання тексту для читання.

Впр. З (с. 134).
1. Pre-Reading  Activity.  Етап підготовки до читання.
а)      Впр. 2 (с. 134).
Учні в парах обговорюють подані запитання.
2.      Reading.  Етап читання. Впр. З (с. 134).
Учні самостійно читають тексти вправи та доповнюють їх поданими висловлюваннями.
3.      Post-Reading Activity.  Етап перевірки розуміння змісту тексту.
а)      Впр. 4 (с. 136).
Учні знов читають текст і твердження до нього; погоджуються з правильними, виправляють неправильні.
б)      Впр. 5 (с. 136).
З тексту впр. З (с. 134) учні в два стовпчики виписують аргументи за і проти заняття спортом. По закінченні роботи вони по черзі читають, що виписали. Учитель стежить за правильністю виконання завдань.

III.    ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ

1. Homework     Домашнє завдання.
РЗ, впр. 5 (с. 88).

2. Summarizing    Підведення підсумків уроку.
Бесіда в режимі Т—>Р1->Р2—>Р3
Т: What topic were we practising at this lesson?
What new words have you learned?
Say one word denoting...
—      an exciting sport;
—      an outdoor sport;
—      a team sport;
—      a contact sport;
—      a water sport;
—      an individual sport;
—      a summer sport;
—      a winter sport.









Немає коментарів:

Дописати коментар